Mobilní telefon v současnosti neslouží jen pro domlouvání rande. Stává se kapesní herní konzolí, diářem, sporttesterem i deníčkem, kterému svěřuješ svá nejtajnější přání. O to důležitější je, aby byl za všech okolností funkční.

Bude to chtít semestr, možná dva nebo tři, a přijdeš na kloub principům nových komunikačních systémů. Dozvíš se všechno o šíření signálu, návrhu mobilního pokrytí i zabezpečení bezdrátových sítí. Naučíš se vyvíjet nové postupy a technologie pro rychlejší přenos dat a signálu. Staneš se expertem na vývoj mobilních aplikací a softwarů, porozumíš také rádiové technice. Jedna z oblastí, do které pronikneš, budou i optické komunikační systémy, problematika bezpečnosti a měření v těchto systémech a využití optických vláken nejen pro komunikace, ale i jako senzory všech fyzikálních veličin, na které si vzpomeneš.

Už v bakalářském studiu si můžeš vybrat, na co se při studiu zaměříš. Zvolit si můžeš Komunikační sítě, Mobilní a rádiové komunikace nebo Optické komunikace a senzory. Pokud se chceš oboru věnovat opravdu do hloubky a odejít s titulem Ing., studium si ještě o dva roky protáhneš.

Prohlédněte si také video z návštěvy Rádia HELAX.

Monitorování polohy příslušníků složek IZS

Ve spolupráci s ČVUT a Hasičským záchranným sborem vyvíjíme systém pro on-line monitorování pohybu záchranářů v členitých budovách, který propojuje hned několik perspektivních oblastí, které můžete na naší fakultě studovat – rádiové sítě, senzory a umělou inteligenci.

Optovláknový monitoring odstřelů

Použití optického vlákna pro měření vibrací? Ano! Principiálně se jedná o fázové interferometrické senzory, které měří široké spektrum vibrací s extrémní citlivostí. Výsledný tříosý senzor by měl být využíván pro krátkodobé i dlouhodobé monitorování stavebních prací a zvýšení bezpečnosti kolem velkých stavebních děl.

Zabezpečená kvantová komunikace – OpenQKD

Ve spolupráci s dalšími 37 partnery z 12 zemí Evropy spolupracujeme na unikátním projektu pro reálné využití zabezpečené kvantové komunikace v rámci stávajících telekomunikačních a síťových infrastruktur. Bezpečnost založená na kvantové výměně klíče a kvantové komunikaci je budoucností v oblasti šifrování a ochrany dat.