Ostrava je svá. A bude i tvá

Ostrava už dávno není černočerná. Den co den se vybarvuje jedinečnými projekty, novými podniky s nezaměnitelnou atmosférou a originálními kulturními počiny. Ostrava je prostě svá. Fajnova. Získá si tě už první týden, uvidíš.

1

Jsme razovití

Lidé jsou tu milejší než jinde. Taky jsou ale daleko upřímnější. Co na srdci, to na jazyku. Takže až ti narovinu řekneme, co si myslíme, ber nás vážně.

2

Mluvíme po svém

Ano, nebudeme ti lhát. Ty vtipy, které o Ostravě slýcháš, jsou pravdivé. Mluví se tu sprostě, ale na to si zvykneš. Mluvíme taky hodně krátce, bo není čas ztrácet čas.

3

Je tu zeleno

Jarek zpívá „Ostrava černá, děvucha věrná“, my říkáme „Ostrava zelená“. Je to tak, industriálního ubývá, zeleně přibývá. Víš, že je Ostrava nejzelenější město v České republice? A že dokonce soutěží o titul Evropské zelené město 2020? U nás vyhrává na celé čáře, protože tolik krásných parků, sadů a lesoparků jinde nenajdeš. A v Beskydech jsi za 30 minut … kde jinde to takhle mají?

4

Máme nejen Colours

Ostrava se stává českou hudební Mekkou. Na legendární festival Colours of Ostrava se každoročně sjíždí desítky úžasných hudebníků a tisíce fanoušků. Taneční pařba Beats for Love nezůstává pozadu. A ty to budeš mít na oba, co by kamenem dohodil.

5

Milujeme dobré jídlo

V Ostravě rostou nové stylové podniky jako houby po dešti. Je to až neuvěřitelné – dřív aby si člověk raději uvařil doma, dneska neví, co dřív ochutnat. Vyzkoušej bistra, kde dělají ty nejlepší burgry, restaurace s vynikajícími steaky i polévkárnu, která bude během týdne zdatně konkurovat kuchyni tvé mámy.

6

Ostrava je dopravní uzel

Možná to zní jako prkotina, ale je to velká výhoda. Uvidíš. Z Ostravy se snadno dostaneš kamkoli – nejen do Prahy a pak dále do Čech, ale taky do Brna, Olomouce, na Slovensko i do Polska. Dobrá dopravní dostupnost ti usnadní každotýdenní dojíždění, na to vem jed.

7

Žijeme kulturou

Až budeš mít jednou za čas chuť hodit se do gala a vyrazit za kulturou, navštiv Divadlo Petra Bezruče, Komorní scénu Aréna nebo Divadlo Antonína Dvořáka. Na film zajdi do Minikina nebo Cooltouru, za uměním třeba do galerie Plato.

8

Máme tu levněji

Co si budeme povídat – čím východněji, tím levněji. A to platí i v České republice. Zatímco na Václaváku dáš za pivo minimálně pade, v centru Ostravy tě bude stát zhruba 28 korun. A co teprve ubytování – na tom ušetříš nejen pár kaček, ale hned několik tisíc ročně.

9

Fandíme nejen Baníku a dobré atletice

U nás se fandí Baníku a Vítkovicím. Celoročně. A v červnu českým atletům na Zlaté tretře. No a hokejové derby proti Ostravské univerzitě je pro studenty Báňské v podstatě povinné. Sport tady prostě máme rádi a pěstujeme ho nejen v kampusu!

10

Jsme v srdci techniky

O našem industriálním skvostu určitě neslyšíš poprvé. Na Dolní Vítkovice jsme právem hrdí. Dřív to byla jedna velká železárna, dnes se zde pořádají koncerty, festivaly a akce, které popularizují vědu a techniku.

11

Studenta potkáš skoro všude

Nejen Praha a Brno, i Ostrava je studentské město. No jen si to vezmi – Báňská má sedm fakult a jen na FEI studuje dohromady skoro 2 500 studentů. I na Ostravské univerzitě je docela rušno. Takže se dá říct, že student je na každém rohu.

Jen Báňská to může být

A proč VŠB-TUO? Existuje milion důvodů, proč zrovna tuhle a ne žádnou jinou. Namátkou? Jsme místo, kde se rodí pokrok. Inovace tvoříme ve spolupráci s průmyslem, a ty můžeš být u toho.

1

Testujeme teorii v praxi

Už od prváku si všechno otestuješ v labině a hlavně – můžeš spolupracovat s firmami. Na projektech, stážích i své bakalářce. Odborníci z praxe dokonce vedou vlastní předměty. Pokaždé je v nich narváno. A když potkají zvlášť talentovaného technika, podpoří jeho výzkum i finančně.

2

Máme jeden z největších kampusů ve střední Evropě

Náš kampus je tak velký, že z něj vůbec nebudeš muset vytáhnout paty. Dobře se tu najíš a sportovat můžeš do zbláznění. Žije to tu i večer, kluby Vrtule a T2 jsou legendární. A kdo nezažil pořádnou kolejní party, jako by nebyl.

3

Dostaneš stýpko klidně až 40000 Kč

Na výšce můžeš za své studování a další aktivity dostat i peníze? Těš na luxusní stýpko, které se může vyšplhat až ke 40 000 Kč. Každému podle zásluh, samozřejmě. Studuj poctivě a my to patřičně oceníme.

4

Děláme super akce

Každý rok na podzim společně běháme pro charitu. Technika run se stává tradicí, stejně jako Art & Science – už jsme pařili na Mirai, Mig 21, Jaroslava Uhlíře nebo NoName. Taky se umíme hodit do gala na plesy VŠB-TUO a studentské Younie. Nebo třeba ukazujeme vědu po nocích.

5

Jezdíme do zahraničí

I my tě rádi postrčíme do světa, ať už za studiem, nebo za praxí. Vyrazit můžeš na semestr či dva do zemí EU i mimo ně, do Číny, Thajska, Jižní Koreje nebo třeba Tchaj-wanu.

6

Můžeš rozjet svůj byznys

Pomůžeme ti rozjet úspěšný byznys. Nosíš v hlavě podnikatelský nápad, ale nevíš, jak začít? Obrať se na naše Centrum podpory inovací – mají pod palcem podnikatelský inkubátor a podporu startupů Green Light.

7

Studium je i zábavné

U nás najdeš první esportovou učebnu v České republice. Zapoj se do některého týmu a reprezentuj univerzitu pod značkou Esport VŠB-TUO proti soupeřům z celé země. Na Báňské se ti totiž dostane té nejlepší podpory.

8

Sportujeme, co to jde

V kampusu najdeš každý sport, na který si vzpomeneš. Jako fakt. Chceš hrát volejbal? Jen do toho. Nebo je libo pořádnou posilovnu? Horolezectví? Tenisové kurty? Nebo radši klidnou jógu? Není problém. A co teprve velké akce jako hokejové derby … to musíš zažít!

9

Koleje najdeš přímo v kampusu

Ubytování najdeš na kolejích přímo v kampusu. Zapomeň na dlouhé dojíždění tramvají. Když se probudíš 10 minut před začátkem přednášky, nevadí. Jen dej bacha, ať nedorazíš v papučích a pyžamu – ta přezdívka už by ti zůstala.