Ostrava je svá. A bude i tvá

Ostrava už dávno není černočerná. Den co den se vybarvuje jedinečnými projekty, novými podniky s nezaměnitelnou atmosférou a originálními kulturními počiny. Ostrava je prostě svá. Fajnova. Získá si tě už první týden, uvidíš.

1

Jsme razovití

Lidé jsou tu milejší než jinde. Taky jsou ale daleko upřímnější. Co na srdci, to na jazyku. Takže až ti narovinu řekneme, co si myslíme, ber nás vážně.

2

Mluvíme po svém

Ano, nebudeme ti lhát. Ty vtipy, které o Ostravě slýcháš, jsou pravdivé. Mluví se tu sprostě, ale na to si zvykneš. Mluvíme taky hodně krátce, bo není čas ztrácet čas.

3

Máme tu zeleno

Jarek zpívá „Ostrava černá, děvucha věrná“, my říkáme „Ostrava zelená“. Je to tak, industriálního ubývá, zeleně přibývá. Víš, že je Ostrava nejzelenější město v České republice? A že dokonce soutěží o titul Evropské zelené město 2020? U nás vyhrává na celé čáře, protože tolik krásných parků, sadů a lesoparků jinde nenajdeš. A v Beskydech jsi za 30 minut … kde jinde to takhle mají?

4

Máme nejen Colours

Ostrava se stává českou hudební Mekkou. Na legendární festival Colours of Ostrava se každoročně sjíždí desítky úžasných hudebníků a tisíce fanoušků. Taneční pařba Beats for Love nezůstává pozadu. A ty to budeš mít na oba, co by kamenem dohodil.

5

Milujeme dobré jídlo

V Ostravě rostou nové stylové podniky jako houby po dešti. Je to až neuvěřitelné – dřív aby si člověk raději uvařil doma, dneska neví, co ochutnat dřív. Vyzkoušej bistra, kde dělají ty nejlepší burgry, restaurace s vynikajícími steaky i polévkárnu, která bude během týdne zdatně konkurovat kuchyni tvé mámy.

6

Ostrava je dopravní uzel

Možná to zní jako prkotina, ale je to velká výhoda. Uvidíš. Dostaneme se snadno kamkoliv – nejen do Prahy a pak dále do Čech, ale taky do Brna, Olomouce, na Slovensko i do Polska. Dobrá dopravní dostupnost ti usnadní každotýdenní dojíždění, na to vem jed.

7

Žijeme kulturou

Až budeš mít jednou za čas chuť hodit se do gala a vyrazit za kulturou, navštiv Divadlo Petra Bezruče, Komorní scénu Aréna nebo Divadlo Antonína Dvořáka. Na film zajdi do Minikina nebo Cooltouru, za uměním třeba do galerie Plato.

8

Máme tu levněji

Co si budeme povídat – čím východněji, tím levněji. A to platí i v České republice. Zatímco na Václaváku dáš za pivo minimálně pade, v centru Ostravy tě bude stát zhruba 28 korun. A co teprve ubytování – na tom ušetříš nejen pár kaček, ale hned několik tisíc ročně.

9

Fandíme nejen Baníku a dobré atletice

U nás se fandí Baníku a Vítkovicím. Celoročně. A v červnu českým atletům na Zlaté tretře. No a hokejové derby proti Ostravské univerzitě je pro studenty Báňské v podstatě povinné. Sport tady prostě máme rádi a pěstujeme ho nejen v kampusu!

10

Jsme v srdci techniky

O našem industriálním skvostu určitě neslyšíš poprvé. Na Dolní Vítkovice jsme právem hrdí. Dřív to byla jedna velká železárna, dnes se zde pořádají koncerty, festivaly a akce, které popularizují vědu a techniku.

11

Jsme studentské město

Nejen Praha a Brno, i Ostrava je studentské město. No jen si to vezmi – Báňská má sedm fakult a jen na FEI studuje dohromady skoro 2 500 studentů. I na Ostravské univerzitě je docela rušno. Takže se dá říct, že student je na každém rohu.

Jen Báňská to může být

A proč VŠB-TUO? Existuje milion důvodů, proč zrovna tuhle a ne žádnou jinou. Namátkou? Jsme místo, kde se rodí pokrok. Inovace tvoříme ve spolupráci s průmyslem a ty můžeš být u toho.

1

Testujeme teorii v praxi

Už od prváku si všechno otestuješ v labině a hlavně – můžeš spolupracovat s firmami. Na projektech, stážích i své bakalářce. Odborníci z praxe dokonce vedou vlastní předměty. Pokaždé je v nich narváno. A když potkají zvlášť talentovaného technika, podpoří jeho výzkum i finančně.

2

Máme jeden z největších kampusů ve střední Evropě

Náš kampus je tak velký, že z něj vůbec nebudeš muset vytáhnout paty. Dobře se tu najíš a sportovat můžeš do zbláznění. Žije to tu i večer, kluby Vrtule a T2 jsou legendární. A kdo nezažil pořádnou kolejní party, jako by nebyl.

3

Dáme ti stýpko klidně až 40 000 Kč

Víš, že na výšce můžeš za své studium a další aktivity dostat i peníze? Těš se na luxusní stýpko, které se může vyšplhat až ke 40 000 Kč. Každému podle zásluh, samozřejmě. Studuj poctivě a my to patřičně oceníme.

Studuješ na vysoké škole poprvé? Pokud splníš všechny své studijní povinnosti a dosáhneš stanovených výsledků, můžeš získat stipendium hned po prvním zimním semestru ve výši až 16 000 Kč. Po skončení letního semestru ti pak vyplatíme dalších 16 000 Kč. No nestojí to za to?

4

Děláme super akce

Každý rok na podzim společně běháme pro charitu. Technika run se stává tradicí, stejně jako Art & Science – už jsme pařili na Mirai, Mig 21, Jaroslava Uhlíře nebo NoName. Taky se umíme hodit do gala na plesy VŠB-TUO a studentské Younie. Nebo třeba ukazujeme vědu po nocích.

5

Jezdíme do zahraničí

I my tě rádi postrčíme do světa, ať už za studiem, nebo za praxí. Vyrazit můžeš na semestr či dva do zemí EU i mimo ně, do USA, Kanady, Číny, Thajska, Jižní Koreje nebo třeba na Tchaj-wan.

6

Můžeš rozjet svůj byznys

Pomůžeme ti rozjet vlastní byznys. Nosíš v hlavě podnikatelský nápad, ale nevíš, jak začít? Obrať se na naše Centrum podpory inovací – mají pod palcem podnikatelský inkubátor a podporu startupů Green Light.

7

U nás tě bude studium i bavit

U nás najdeš první esportovou učebnu v České republice. Zapoj se do některého týmu a reprezentuj univerzitu pod značkou Esport VŠB-TUO proti soupeřům z celé země. Na Báňské se ti totiž dostane té nejlepší podpory.

8

Sportujeme, co to jde

V kampusu můžeš dělat každý sport, na který si vzpomeneš. Jako fakt. Chceš hrát volejbal? Jen do toho. Je libo pořádnou posilovnu? Horolezectví? Tenisové kurty? Nebo radši klidnou jógu? Není problém. A co teprve velké akce jako hokejové derby … to musíš zažít!

9

Koleje máme přímo v kampusu

Ubytování najdeš na kolejích přímo v kampusu. Zapomeň na dlouhé dojíždění tramvají. Když se probudíš 10 minut před začátkem přednášky, nevadí. Jen dej bacha, ať nedorazíš v papučích a pyžamu – ta přezdívka už by ti zůstala.