Chci vidět vše Aplikovaná elektronika Aplikovaná fyzika Automobilové elektronické systémy Biomedicínská technika Biomedicínské asistivní technologie Elektroenergetika Informatika Komunikační a informační technologie Počítačové systémy pro průmysl 21. století Projektování elektrických systémů a technologií Řídicí a informační systémy Výpočetní a aplikovaná matematika
Simulace ovládání rozvodny velmi vysokého napětí
Automatizace rozvoden elektrické energie je klíčová pro jejich rychlé a bezpečné ovládání. Přijď se naučit, jak naprogramovat moderní multifunkční ochrany ABB tak, aby rozvodna neshořela kvůli zkratu či přepětí. U nás si můžeš nasimulovat různé druhy poruch na elektrickém vedení a vyzkoušet si nastavení ochranných funkcí, které dokáží před těmito poruchami ochránit drahé zařízení rozvodny.
Vyvažovací stůl s kuličkou
Stabilizace obrazu, společně s problémy na balancování a udržování polohy a rovnováhy objektu v prostoru, patří mezi často se opakující problémy technické praxe. Jako ukázka jednoho takového řešení může sloužit stabilizace kuličky na naklápěcím stole. S dostupností levné a výkonné výpočetní techniky problém stabilizace řešit jen s pomocí jediného mikropočítače využívajícího řízení v reálném čase.
3D Skener
3D skener je postaven na vestavěném HW myRIO od společnosti NI, který obsahuje ARM procesor (je schopen provádět sběr dat v reálném čase) a FPGA (programovatelné hradlové pole). Obsahuje také analogové vstupy, analogové výstupy, digitální I/O linky, LED diody, tlačítko a vestavěný akcelerometr. Tento HW je určen hlavně pro studenty, aby si vyzkoušeli sběr dat v reálném čase a programování hradlových polí, které je dosti náročné. Zařízení myRIO je možné programovat pomocí LabVIEW nebo v jazyce C. V aplikacích s vysokými časovými nároky není možné si dovolit časové zpoždění ani v jednotkách milisekund, proto je nutností použít systémy pracující v reálném čase (maximální zpoždění v desítkách nanosekund).
Optická kontrola kvality výrobků
Optická kontrola kvality výrobků kamerovými systémy je technologie, která se rozšiřuje téměř do každé oblasti výroby pro zajištění kvality výrobků. Příkladem, co lze vizuálně automatizovaně kontrolovat je např. povrch materiálu, rozměr, tvar či zakřivení výrobku, pozice a přítomnost dílů, bezchybnosti montáže, balení léků či potravin atd.
Monitorování polohy příslušníků složek IZS
Ve spolupráci s ČVUT a Hasičským záchranným sborem vyvíjíme systém pro on-line monitorování pohybu záchranářů v členitých budovách, který propojuje hned několik perspektivních oblastí, které můžete na naší fakultě studovat – rádiové sítě, senzory a umělou inteligenci.
Optovláknový monitoring odstřelů
Použití optického vlákna pro měření vibrací? Ano! Principiálně se jedná o fázové interferometrické senzory, které měří široké spektrum vibrací s extrémní citlivostí. Výsledný tříosý senzor by měl být využíván pro krátkodobé i dlouhodobé monitorování stavebních prací a zvýšení bezpečnosti kolem velkých stavebních děl.
Modelování a měření osvětlovacích soustav
Kvalitní osvětlovací soustavy umělého osvětlení generují světelný tok, který nám zprostředkovává přenos 80 % informací z okolí pomocí zraku. Na ostatní smysly toho mnoho nezbývá. Zajistěte si u nás na Katedře elektroenergetiky dostatek informací o navrhování a měření osvětlovacích soustav. Budete vidět a získávat potřebné informace ze svého okolí, stejně tak i vědět, kdy a kde jste vidět. Tato znalost výrazně prodlužuje pravděpodobnost přežití v nočním dopravním prostoru, ať z pohledu chodce, tak z pohledu řidiče.
Roboty a jejich aplikace
Roboty se dnes uplatňují ve všech oblastech průmyslu. Výrobní podniky chtějí zvyšovat produktivitu a snižovat počet málo kvalifikovaných zaměstnanců – proto stále více potřebují roboty.
Vývoj senzoru pro firmu Continental
Měření vysokých teplot v pracovní oblasti spalovacích motorů je důležitým prvkem každého moderního auta. Správné a měření teplot pomáhá řídicí jednotce vozu optimalizovat spalovací proces a tím snižovat produkci CO2, ale také pomáhá zvyšovat výkon motoru a šetřit přitom palivo.
Autonomní řízení vozidla
Problematika autonomního řízení, a to nejen vozidel, se v posledním desetiletí dostává stále více a více mezi nedůležitější témata řešená v praxi. Studenti si tuto problematiku mohou sami vyzkoušet již během studia prostřednictvím malých modelů aut, které jsou vybaveny vlastní kamerou a mikropočítačem. Pro zatáčení využívá auto servomotor a pro pohon i brzdění dva malé elektromotory. Cílem je projet neznámou dráhu ohraničenou dvěma černými pruhy po stranách. Svá řešení pak mohou porovnat s konkurencí v rámci mezinárodní soutěže NXP Cup.
Bezdrátové monitorovací IoT systémy
Víte, že příliš vysoká koncentrace kyslíku v místnosti může způsobit výbuch nebo požár? Jen tři měsíce trvalo vědcům z FEI, aby zareagovali na poptávku z Fakultní nemocnice Ostrava a navrhli vhodné zapojení, bezdrátovou technologii i konstrukční řešení pro senzor, který monitoruje množství kyslíku v ovzduší v místnostech.
Nové kompozitní materiály pro environmentální aplikace
Cílem projektu je vývoj, příprava, charakterizace, optimalizace přípravy a analýza použitelnosti speciálních kompozitních materiálů schopných detekovat, resp. odstranit, nebezpečné látky z životního prostředí v různém skupenství v oblasti Ostravské aglomerace.
Model pro extrakci a modelování lézí ROP u předčasně narozených dětí
Tým Biomedicínského inženýrství z Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava se podílí na vývoji metod na bázi umělé inteligence, které umožňují automatické rozpoznání a klasifikaci retinálních lézí u pacientů s Retinopatií nedonošených (ROP).
Sledování stavu řidiče
Vzrůstající technická úroveň hardwaru a kamerových senzorů umožňuje vytvářet programy, které jsou schopné v reálném čase lokalizovat a analyzovat různé části lidského těla (hlava, obličej, oči, ruce, ramena atd.).
Vývoj komplexního senzorického systému pro efektivní řízení snímkování magnetické rezonance
Vědci z naší fakulty jsou součástí multidisciplinárního týmu, který se v rámci probíhajícího projektu zabývá vývojem systému pro efektivní řízení snímkování magnetické rezonance. Toto řešení slibuje snadnou a rychlou přípravu pacienta při zachování kvality snímkování.
Měření zátěže pracovníků
Měření zátěže pracovníků je součástí projektu, v němž pět českých univerzit vyvíjí nové technologie se softwarem, které budou umět dokonale vyhodnotit nejčastější rizikové faktory pracovního prostředí.
Trojité inverzní kyvadlo
Zkusili jste někdy jízdu na vozítku Segway, Monowheel nebo Hoverboard? Víte, jak vypadá samobalancující nebo humanoidní robot, třeba Acrobot či Pendubot? Možná jste přemýšleli, jakým způsobem jsou tyto systémy řízeny tak, aby byly bezpečné, stabilizované a robustní. Algoritmy, které se pro řízení takových systémů používají, mají společný základ v podobě metod tzv. optimálního řízení. V technické praxi byste dále našli hned několik příkladů použití těchto algoritmů pro systémy podobného charakteru. Za všechny uveďme třeba kolečkové křeslo iBOT, nakláněcí trysku s kardanovým závěsem v dolní části rakety pro stabilizaci těla rakety, dále řízení dílčích technologických částí leteckých zařízení nebo plavidel.
Kobková rozvodna
Výukový projekt zkušební kobkové elektrické rozvodny vznikl ve spolupráci s firmou ABB, která dodala vysokonapěťové přístroje, digitální ochrany a řídicí systém 800xA. Rozvodna nabízí lokální i vzdálené ovládání, můžeš si tedy vyzkoušet roli dispečera. Dále ti poskytne příležitost naučit se základní manipulace v rámci rozvodny, které se běžně používají v praxi. Otestovat si zde můžeš důležité bezpečnostní blokace, jež v rozvodnách zajišťují bezpečný provoz.
Air Quality Management System
Naše fakulta ve spolupráci s Fakultou materiálově-technologickou a statutárními městy z Česka, Polska a Slovenska vytvářejí webový portál pro transparentní řízení kvality ovzduší pod názvem AQMS (Air Quality Management System). Portál napomáhá rozhodovánípři řízení kvality ovzduší v nadnárodním regionu a jednoduchou formou vizualizuje dopad různých opatření na kvalitu ovzduší.
Fyzikální model vozidla s přívěsy
Couvali jste už někdy autem s připojeným přívěsem? Pak víte, že to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát na první pohled. A dokážete si představit, že byste měli připojeno více přívěsů za sebou? Představujeme vám unikátní výukový fyzikální model pro demonstraci manuálního i automatického řízení tažného vozidla s jedním až třemi přívěsy. Tento model reprezentuje sofistikovanou pomůcku pro výuku a výzkum v oblasti kybernetiky. V reálném životě byste našli hned několik příkladů, za všechny uveďme třeba transportní systém pro přepravu zavazadel po letištní ploše, nebo automatický parkovací asistent v osobním či nákladním voze.
Virtuální realita a její praktické využití
Počítačová grafika je dnes již nedílnou součástí prakticky všech oborů a oblastí, ať už se jedná o vizualizace, simulace, plánování atd. V poslední době zažívá velký rozmach i oblast virtuální a rozšířené reality, kde se s příchodem nových brýlí nabízí spoustu nových možností.
Digital Twin – Digitální dvojče robotizované a automatizované technologie
Virtualizace je výrazným trendem současného průmyslu. Stroje, produkty, procesy se nejdříve navrhují virtuálně, virtuálně se testují i ověřují a teprve následně probíhá jejich výroba.
Math4U – procvičování středoškolské matematiky
Portál Math4U nabízí studentům originální aplikaci pro procvičování na mobilu nebo tabletu. Učitelům umožní si za pár minut připravit nové písemky a interaktivní testy z obrovské databáze 4200 příkladů a zaujmout třídu některou ze 150 tréninkových her. Zdarma, s pěknou grafikou a v pěti jazycích.
Bioinformatika patří mezi současné trendy
Spolupracujeme s Lékařskou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, kdy se v rámci této spolupráce zabýváme zejména analýzou biomedicínských dat. Vyvíjíme nové algoritmy a postupy, jak zpracovat data například z oblasti sekvenování DNA. Metodologie a algoritmy vyvinuté na naší fakultě již nyní slouží lékařům a umožnily zkvalitnění léčby u mnoha typů onemocnění.
SW nástroje pro automatickou analýzu periostálních svalků z RTG obrazů
Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Ostravě se podílí na výzkumu inteligentních softwarových metod, které umožňují automatickou obrazovou analýzu periostálních svalků v rámci diagnostiky procesu hojení kostí u variabilních zlomenin. Tyto softwarové metody umožňují automatickou detekci periostálních svalků a následný výpočet parametrů, které charakterizují dynamiku svalku v průběhu hojení.
Komplexní systém pro rozvoj oblasti neinvazivního monitorování plodového EKG
Vědci z naší fakulty jsou součástí multidisciplinárního týmu, který se v rámci probíhajícího projektu zabývá vývojem řešení pro rozvoj oblasti neinvazivního monitorování plodu pomocí elektrokardiografie. Tento výzkum má za cíl zlepšení monitorace miminek před jejich narozením, na výsledky se můžeme těšit už v roce 2024.
Demonstrační model výpočetního tomografu
Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství vytváří demonstrační model výpočetního tomografu. Model názorně představuje skutečný princip sběru dat v jednotlivých řezech za použití bezpečného laserového zářiče, místo rentgenu jako je ve skutečném výpočetním tomografu. Je tak přiblížena problematika nejnovějších zobrazovacích metod široké veřejnosti.
Follow the Vehicle
ŠKODA AUTO a naše fakulta spolupracují na koncepci nových asistenčních systémů v rámci společného projektu „Follow the Vehicle“. Princip této technologie spočívá v tom, že vůz jedoucí samostatně bez řidiče je ovládán řidičem ve voze před ním. Ve vývoji a testování technologie pomáhají dva vozy ŠKODA SUPERB iV, na kterých probíhá nejen vývoj systémů, ale také jízdní zkoušky v areálu univerzitního kampusu.
Slovní hodiny
Cílem projektu bylo vytvořit slovní hodiny, tedy hodiny, které aktuální čas vyjadřují slovně. Například: „Je deset hodin a třináct minut“.
Kontrola kvality výrobků pro automotive
Řada výrobních firem dnes vyžaduje rychlou, přesnou, a především automatickou kontrolu výrobků. Příkladem projektu, na kterém se podílela Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství a Katedra aplikované matematiky je vývoj robotizovaného pracoviště pro kontrolu přesnosti montáže a následné seřízení světlometů.
Numerické modelování a simulace v elektroenergetice
Ani elektroenergetika se dnes neobejde bez výpočetních systémů pracujících na základě numerického modelování a simulací. Proto se posluchači během svého studia na Katedře elektroenergetiky průběžně seznamují s moderními výpočetními postupy a návrhy jednotlivých elektrotechnických prvků, provozních systémů nebo technologických celků, a to například v rámci studentských závěrečných prací.
Zabezpečená kvantová komunikace – OpenQKD
Ve spolupráci s dalšími 37 partnery z 12 zemí Evropy spolupracujeme na unikátním projektu pro reálné využití zabezpečené kvantové komunikace v rámci stávajících telekomunikačních a síťových infrastruktur. Bezpečnost založená na kvantové výměně klíče a kvantové komunikaci je budoucností v oblasti šifrování a ochrany dat.
Autonomní kamerové testování – Total Quality Control (TQC) s prvky umělé inteligence
Výzkumníci Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství se podílejí na řešení projektu společně s firmou ELVAC a.s. Cílem projektu je vyvinout prototyp testovacího zařízení pro absolutní kontrolu kvality výrobků (TQC) realizovanou algoritmy strojového vidění a technologiemi robotizace.